Саудиска Арабија има хотел за камили: Едно ноќевање чини 100 долари (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Додека ја извршуваат својата секојдневна работа, Саудијците можат да ги остават своите камили во специјален хотел во пустината.

Loading...

Хотелот „Татман“ располага со 480 хотелски соби, за една или две камили.

Престојот со полн пансион, вклучувајќи храна за камили со додаден јачмен, чини околу 100 долари за ноќ.

 

 

Дополнително се доплаќа млеко по цена од 27 долари од ден престој.

„Ако имате работа или обврски, момците овде ќе ја завршат вашата работа, дури и повеќе од она што вообичаено го правите за вашите камили“, вели сопственикот на овие животни, Наиф ел Даусари.

Loading...

Камилите мора да поминат лекарски преглед за сопственикот да ги регистрира во хотелот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Луѓето ги прават кучињата поагресивни, вели студија

 

 

„Тие пружаат услуги кои се движат од прегледи на лекар, чување камили и обезбедување. Ова прави да се чувствувате безбедно, а вашите камили удобно. Сепак, сетот на услуги чини повеќе од 1.000 саудиски риали наместо 400“, додаде Ел Даусари, кој често им верува на своите животни на грижата на персоналот на „Татман“.