Сателитски снимки открија дупки на покривот на нуклеарката Запорожје (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната централа Запорожја во јужна Украина, која руските сили ја зазедоа во март, но сè уште има украински персонал, е жариште на конфликти, при што двете страни меѓусебно се обвинуваат за гранатирање во близина.

Loading...

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се упати кон објектот, најголемата нуклеарна централа во Европа, и треба да изврши увид и проценка на каква било штета подоцна оваа недела.

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Средба што ќе се памети: Прв пат од почетокот на војната се гледаат со семејствата (ВИДЕО)

 

Предводена од шефот на МААЕ, Рафаел Гроси, мисијата ќе ги процени работните услови и ќе ги проверува безбедносните системи, соопшти организацијата со седиште во Виена.

Обединетите нации, САД и Украина повикаа на повлекување на воената опрема и персонал од комплексот за да се осигураат дека не е цел.

Maxar Technologies објави сателитски снимки на кои се гледаат дупки на покривот на нуклеарната централа.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Снимка од нуклеарниот воз на Путин предизвика паника (ВИДЕО)