САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Сподели со своите пријатели

Американските сили, поддржани од уништувачите на Европската команда на американската армија, уништија повеќе од 80 беспилотни летала и најмалку шест балистички проектили насочени кон Израел од Иран и Јемен во саботата и неделата, објави во понеделникот американската Централна команда (CENTCOM), пренесува Ројтерс.

Loading...

Во саботата вечерта Иран изврши напад на израелска територија со беспилотни летала и проектили како одмазда за израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија на 1 април, во кој беа убиени највисоките команданти на Револуционерната гарда.

Нападот, со повеќе од 300 проектили и беспилотни летала, главно лансирани од Иран, предизвика само скромна штета бидејќи повеќето беа соборени од израелскиот систем за противвоздушна одбрана со помош на САД, Велика Британија, Франција и Јордан.

„ЦЕНТКОМ продолжува да ја поддржува одбраната на Израел од овие опасни акции на Иран. Ќе продолжиме да работиме со сите наши регионални партнери за зголемување на регионалната безбедност“, соопшти американската војска.

САД нема да бидат дел од одмаздата

Претходно, американскиот претседател Џо Бајден ги пофали американските сили за нивната „извонредна вештина“ да му помогнат на Израел да ги собори „речиси сите дојдовни беспилотни летала и проектили“.

Бајден ја опиша американската поддршка за самоодбраната на Израел како „оклопна“, но предупреди дека Вашингтон нема да се приклучи на каква било одмаздничка акција против Техеран од страна на владата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека американските сили „и понатаму се подготвени да ги заштитат американските трупи и партнери во регионот, да обезбедат дополнителна поддршка за одбраната на Израел и да ја подобрат регионалната стабилност“.

Заканата од сеопфатна војна меѓу Израел и Иран го доведе регионот во сериозна опасност, поттикнувајќи повици за воздржаност од соседите од Блискиот Исток и големите сили.

Loading...