САД: Украинските сили почнаа со подготовки за контраофанзива

Сподели со своите пријатели

Украинските сили почнаа да „оформуваат“ операции на југот на земјата за да го подготват фронтот за голема украинска контраофанзива, изјавија за Си-Ен-Ен двајца високи американски претставници.

Loading...

Операциите за обликување се стандардна воена практика пред офанзива и вклучуваат системи за напад на оружје, команда и контрола, складишта за муниција и повеќе за да се подготви фронтот за планирана пенетрација.

Според официјални лица информирани за разузнавањето, САД веруваат дека толку очекуваната контраофанзива ќе вклучи комбинација од воздушни и копнени операции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се очекува помасовен егзодус на образованите Руси

Украина утрово посочи дека операциите се во тек.

„Вооружените сили на Украина започнаа офанзива во неколку правци на јужниот фронт со цел ослободување на окупираните територии“, изјави за Си-Ен-Ен Наталија Хумениук, портпаролка на јужната воена команда на Украина.

„Сите детали ќе бидат објавени откако ќе биде извршена операцијата“.

Плановите доаѓаат шест месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, при што американските проценки сугерираат дека Русија може да распореди помалку војници на фронтот отколку што се мислеше, изјави висок американски функционер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што прави ЕУ за помош на руски дезертери?

Како што додаде, голем број постоечки единици, кои Русија ги организира како баталјонски тактички групи (БТГ) составени од пешадија, тенкови, артилерија и противвоздушна одбрана, се распоредени со значително намалена работна сила, а некои се дури и преполовени.

Loading...

Дополнително, САД забележуваат дека украинските сили имаат корист од употребата на американските и НАТО мобилните ракетни лансери Химарс, кои и овозможуваат на Украина да напаѓа и уништува цели на територијата што ја контролира Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.