САД се подготвуваат да му продадат оружје на Тајван

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден планира да побара од американскиот Конгрес да одобри продажба на оружје на Тајван во вредност од 1,1 милијарда долари, вклучувајќи 60 противбродски проектили и 100 проектили воздух-воздух, објави порталот Politico, повикувајќи се на информирани извори.

Loading...

Политико, според три извори, кои побараle анонимност поради чувствителноста на ова прашање, рече дека фокусот треба да биде ставен на одржување на постоечките воени системи на Тајван за исполнување на редовните задачи, наместо да се развиваат нови системи и способности кои веројатно ќе ги разгорат веќе загреаните тензии со Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Сомалија се поголем број деца умираат од глад

Американските власти ја нагласуваат нивната континуирана поддршка за владата во Тајпеј, а одредени точки во процесот на одобрување помош за Тајван би можеле да бидат објавени во наредните недели или месеци, наведува британската агенција.

Пекинг организираше невидени поморски и воздушни вежби околу островите за кои тврди дека се негова територија, во знак на протест против посетата на Тајпеј на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, зголемувајќи ги тензиите на највисоко ниво во последните децении.

Американските политичари го посетија Тајван во три наврати од посетата на Пелоси, а последната беше сенаторката од Тенеси Марша Блекбурн, која во петокот се сретна со тајванскиот претседател Цаи Инг-вен, јавува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Кина ја повика американската морнарица да престане да покажува сила

Кинеската влада ја повикува американската морнарица да престане со провокациите и демонстрациите на сила под изговор за слобода на пловидба, соопшти вчера портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лиџијан.

Коментирајќи го минувањето на американските воени бродови низ тајванскиот теснец, тој рече дека овие бродови демонстрираат сила „под знамето на слободата на пловидба“ и дека ова не е посветеност на слободата на пловидба, туку провокација која намерно им штети на мирот и стабилноста во регионот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

– Кинеската страна уште еднаш ги повикува САД да престанат да го разводнуваат и изопачуваат принципот на една Кина и строго да го почитуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на другите земји и основните меѓународни норми за немешање во внатрешните работи на земјите и всушност спроведување на одредбите од трите заеднички изјави на Кина и САД к- посочи тој е.

Loading...

Ројтерс во саботата на 27 август објави дека два американски воени брода пловеле низ Тајванскиот теснец минатата недела.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.