САД се борат со нова многу заразна варијанта на Ковид-19

Сподели со своите пријатели

Со оглед на тоа што пандемијата на коронавирус влегува во својата четврта година, САД се борат со нова варијанта на Ковид-19 наречена XBB.1.5.

Loading...

Кина пријави пораст на случаи откако се откажа од политиката „нулта ковид“.

Дејвид Дауди од Универзитетот Џонс Хопкинс вели дека „тоа е дел од поголемата фамилија омикрон, но таа супстраница стана доминантна во САД и се проценува дека моментално предизвикува околу 40 проценти од сите случаи на Ковид 19 во земјата“.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пакистан ја блокираше Википедија