САД сакаат преговори со Пјонгјанг, но под одредени услови

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека Вашингтон сака преговори со Пјонгјанг, но само под одговарачки услови.

Во своето обраќање пред државните гувернери во Белата куќа, Трамп рекол дека Кина направила повеќе по прашањето на Северна Кореја отколку било кога, по барањата на неговата администрација.

Меѓутоа, тој додал дека доста стока влегува во Северна Кореја преку Русија и покрај санцкиите против Пјонгјанг.

– Ќе видиме што ќе се случува, рекол Трамп коментирајќи ја можноста за преговори со Северна Кореја.


Leave a Reply