САД сакаат да го прогласат Вагнер за криминална организација

Сподели со своите пријатели

Американската влада сака да ја прогласи руската приватна армија Вагнер како транснационална криминална организација, изјави во петокот портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

Loading...

Класификацијата ќе им овозможи на САД и другите земји да ги ограничат меѓународните операции на платеничката група и нејзината меѓународна мрежа на поддржувачи.

Американската влада ќе воведе конкретни санкции против групата Вагнер следната недела, рече Кирби. Тој не разговарал за деталите за санкциите.

Вагнер е криминална организација одговорна за злосторства и кршење на човековите права во Украина и во светот, рече Кирби, додавајќи дека се појавува растечко ривалство меѓу групата Вагнер и руската војска и другите руски министерства.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Дали се на ред борбени авиони, па подморница...?

На пример, Вашингтон гледа зголемени тензии меѓу Вагнер и руското Министерство за одбрана, рече тој.

Северна Кореја, исто така, му доставува оружје на Вагнер во последните недели, рече Кирби.

– Возот што на 18 ноември сообраќал од Русија до Северна Кореја го наполнила Северна Кореја, а следниот ден се вратил во Русија. Ова е јасен доказ, додаде тој.

Се претпоставува дека ќе има повеќе испораки на оружје од Северна Кореја.

Loading...

Вагнер му припаѓа на Евгениј Пригожин, близок доверник на рускиот претседател Владимир Путин.

Во моментов во Украина се борат околу 50.000 приватни војници, рече Кирби. Меѓу нив има 10.000 платеници и 40.000 затвореници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Њујорк го собори педесетгодишниот рекорд за најдолга зима без снег

– Нашите меѓусебни односи сега можат да се опишат како „конфликт меѓу криминални кланови“, рече Пригожин како реакција на веста во петокот вечерта.

Тој неодамна се пофали дека Вагнер дури и купува американско оружје и покрај санкциите наметнати на Русија поради војната во Украина.

Близок сојузник на Путин бара и ФБИ во САД поради обидот да се меша во претседателските избори.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.