САД одобри пакет оружје за Украина од 675 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден одобри дополнителен пакет оружје за Украина во вредност од 675 милиони долари, изјави во четвртокот министерот за одбрана Лојд Остин, додека министрите се состанаа за да разговараат за тоа како да му се обезбеди на Киев долгорочна поддршка во спротивставувањето на руската инвазија.

Loading...

Во шестмесечниот конфликт загинаа илјадници луѓе, а украинските градови ги претворија во урнатини.

Во последните неколку недели се зголемија стравувањата од потенцијална катастрофа во Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Камала Харис и Јун Сук Јол ја осудуваат нуклеарната реторика на Северна Кореја

Остин, кој зборуваше на почетокот на состанокот на десетици министри за одбрана во воздухопловната база Рамштајн во Германија, рече дека на собирот ќе се разговара за тоа како земјите можат да работат заедно за да ги обучуваат украинските сили и да ја подобрат нивната одбрана.

„Оваа контакт група треба да биде позиционирана за да ги одржува храбрите бранители на Украина на долг рок“, рече Остин.

Конфликтот ескалира во војна за трошење што се води првенствено во источна и јужна Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

Најновиот американски пакет ќе вклучува повеќе муниција, Хамви и противтенковски системи.

Вашингтон веќе обезбеди повеќе од 10 милијарди долари воена помош за владата на претседателот Володимир Зеленски од инвазијата на руските трупи на 24 февруари.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.