САД ќе ја означат Вагнер како „транснационална криминална организација“

Сподели со своите пријатели

Американските власти најавија дека ќе ја означар руската платеничка група Вагнер како „транснационална криминална организација“, бидејќи паравоената организација до војната во Украина – каде што користи затвореници – делуваше како безмилосен инструмент на руската моќ во сенка во десетици земји, пред се во Сирија и Африка, пренесува Радио Слободна Европа пишуваат светските медиуми.

Loading...

САД ќе ја назначат групата Вагнер, за која се верува дека има илјадници платеници во Украина, како „транснационална криминална организација“, јавува Би-Би-Си.

Белата куќа соопшти дека оваа недела ќе воведе нови санкции за групата и нејзината мрежа за поддршка.

Новата ознака на Вагнер, како што соопшти британскиот јавен сервис, ќе ѝ овозможи на американската влада да примени пошироки санкции против паравоената група, која, меѓу другото, дејствуваше во Сирија, Либија и Централноафриканската Република.

Портпаролот за национална безбедност Џон Кирби на 20 јануари им рече на новинарите дека Вагнер е одговорен за „злосторствата и кршењето на човековите права во Украина и на други места“.

Кирби рече дека сега има околу 50.000 платеници на Вагнер во Украина, од кои околу 40.000 биле регрутирани од руските затвори.

САД проценуваат дека тензиите меѓу руското Министерство за одбрана и Вагнер се зголемуваат бидејќи рускиот претседател Владимир Путин се повеќе се потпира на Вагнер за спроведување на операциите во Украина, истакнува Си-Ен-Ен.

„Вагнер станува ривалски центар на моќ на руската војска и другите руски министерства“, рече Кирби.

Loading...

Американските разузнавачи сугерираат дека руското Министерство за одбрана „има резерви“ во врска со регрутирањето руски затвореници од страна на Вагнер.

Висок американски функционер за Си-Ен-Ен минатиот месец изјави дека групата Вагнер изгубила илјадници борци во Украина само во изминатите два месеци, главно околу Бахмут, но претставници на Пентагон изјавија дека тие се покажале поефикасни од руската војска во некои области.

Тензиите меѓу руските претставници на одбраната и лидерите на групата Вагнер, исто така, се зголемуваат поради јавните поплаки на платениците дека им снемува опрема и извештаите дека Пригожин сака да ја преземе контролата врз профитабилните рудници за сол во близина на Бахмут.

Во видео објавено во руските државни медиуми, борците на групата Вагнер се жалат дека им снемува борбени возила, артилериски гранати и муниција, што ја ограничува нивната способност да го фатат Бахмут, истакнува Си-Ен-Ен, додавајќи дека Пригожин за ова ја обвинува „бирократијата и корупцијата“.

САД веруваат дека Пригожин се обидува да создаде позитивен публицитет за себе со отворено пркосење на руското Министерство за одбрана.

„Пригожин се обидува да ги унапреди сопствените интереси во Украина“, рече Кирби, додавајќи дека „Вагнер донесува воени одлуки главно врз основа на она што ќе создаде позитивен публицитет за Пригожин“.

По неговото прво појавување во Украина во 2014 година, Вагнер се здоби со репутација на безмилосен засенчен инструмент на руската моќ обвинет за кршење на човековите права во Сирија, Мали, Централноафриканската Република и Украина, пишува Вашингтон пост.

Пригожин помина девет години во затвор за грабежи и други злосторства пред да води штанд за хот-дог, казина и ресторан во постсоветски Санкт Петербург – каде што го запознал Путин.

Loading...

По години работа во сенка, Пригожин стана јавна личност во Русија по инвазијата на Украина, пишува весникот, додавајќи дека, според американските разузнавачи, тој ги изразил своите поплаки за руската армија и на самиот Путин.

Фирмата на Пригожин Конкорд Кетеринг добила договори со руски државни и локални субјекти, по што поранешниот осуденик и ресторан почнал да се занимава со надворешни работи, финансирајќи ја озлогласената фарма на тролови во Санкт Петербург „Агенција за истражување на интернет“, која се мешала во претседателските избори во САД 2016 година

Самиот Вагнер прерасна во голема сила на бојното поле минатата година, откако Путин му дозволи на Пригожин да регрутира осуденици директно од руските затвори, рече Вашингтон, додавајќи дека платеничката група со месеци водела брутална битка против украинските сили околу Бахмут, со неодамнешните придобивки во таа област.области во градот Соледар.

„Двата се рударски градови – гипс во Бахмут и сол во Соледар“, рече Кирби.

„Сметаме дека тоа игра улога и во тоа што г-дин Пригожин е толку непопустлив за истурање, буквално само фрлање тела во мелница за месо за да ги добие тие два града. Тоа е целосно во согласност со неговиот начин на работа во места како Африка, каде што тој бара права за рударство“.

Кирби во петокот рече дека новата ознака на Вагнер ќе отвори „дополнителни патишта“ за САД за следење на деловните активности на групата низ светот, но исто така ќе им даде можност на другите земји и институции да го следат примерот на Вашингтон.

„За секоја компанија што размислува да го поддржи Вагнер, нашата порака е оваа“, рече Кирби.

„Вагнер е криминална организација која врши широко распространети ѕверства и кршење на човековите права и ние неуморно ќе работиме на идентификување, попречување, разоткривање и таргетирање на оние кои му помагаат на Вагнер“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.