САД ја обвинија Русија: Воените злосторства во Украина се „нов нирнбергшки момент “

Сподели со своите пријатели

Русите убиваа, мачеа и киднапираа Украинци во систематска шема што може да значи вмешаност на високи функционери во воени злосторства, изјави во понеделникот амбасадорката на американскиот Стејт департмент за глобално обвинителство, Бет Ван Шак.

Loading...

„Има се повеќе докази дека руската инвазија на Украина „беше придружена со систематски воени злосторства извршени во секој регион каде што беа распоредени руските сили“, рече таа.

Доказите од ослободените области укажуваат на „намерни, недискриминирачки и непропорционални“ напади врз цивилното население, злоупотреба на цивили и воени затвореници во притвор, присилно отстранување или инфилтрација на украински граѓани – вклучително и деца – во Русија и егзекуции и сексуално насилство. изјави таа за новинарите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Заменик-градоначалникот на Херсон во притвор, осомничен за соработка со Русија

Кога гледаме такви систематски процедури, вклучително и создавање на огромна мрежа за филтрирање, многу е тешко да се замисли како овие злосторства би можеле да се извршат без одговорноста да стигне до врвот на синџирот на команда“, рече таа.

Ван Шак ги претставува САД во глобалните тела кои истражуваат воени и други злосторства, а таа ја нарече актуелната ситуација „новиот Нирнбергшки“, мислејќи на судењата за воени злосторства одржани во тој германски град на крајот од Втората светска војна.

Таа на брифингот за новинарите рече дека деветмесечниот напад на Русија врз Украина предизвикал „невидена серија иницијативи за одговорност“, вклучително и многу тела, вклучувајќи го и Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори термоцентрала во Русија (ВИДЕО)

Телата го координираат одредувањето на приоритетите и пристапите „според сите расположливи правни основи“, рече таа.

Ван Шак не сакаше конкретно да каже дали рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде кривично гонет за воени злосторства во Украина.

Loading...

Но, таа рече дека обвинителите „ќе следат каде водат доказите“.

Според меѓународното право, доктрината за супериорна одговорност им дозволува на обвинителството „да оди до врвот на синџирот на команда“, рече таа.

„Кога ќе ги погледнеме огромните размери на злосторствата што ги покажаа руските сили, тој е огромен во споредба со обвинувањата што ги видовме против украинските сили.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.