САД и Јужна Кореја спроведоа амфибиски јуришни вежби со големи размери

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја и САД спроведоа големи амфибиски јуришни вежби, мобилизирајќи јуришни амфибиски бродови, стелт ловци и хеликоптери, соопшти јужнокорејската војска.

Loading...

Вежбите во среда, наречени „Санѓонг“ што значи „двоен змеј“, се кулминација на големите сојузнички маневри што ќе траат до следниот понеделник во и околу градот Поханг, 272 километри југоисточно од Сеул.

Генералот Ким Сеунг-кјум, началникот на Генералштабот на армијата на Јужна Кореја, ги надгледуваше клучните фази од вежбата, пишува Јонхап.

Како приказ на нивните „огромни“ способности, двете војски распоредија дивизиски десантни сили и околу 30 пловни објекти, вклучително и амфибиски јуришни бродови.

Тие, исто така, мобилизираа околу 70 авиони, како што се Ф-35Б, како и јуришни хеликоптери АХ-64 Апачи и околу 50 амфибиски јуришни возила.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија ги забранува нацистичките симболи

Вежбите започнаа со бомбардирање на јужнокорејски и американски борбени авиони на непријателска територија за да се отстранат оперативните пречки и да се отвори патот за ефективни амфибиски маневри на сојузничките сили, се вели во соопштението на војската.

Северна Кореја ги изврши своите најнови ракетни тестови во понеделникот, додека јужнокорејските и американските сили ја започнаа својата најголема вежба за слетување амфибија во последните години, во која учествуваше американски јуришен амфибиски брод.

Пјонгјанг најави дека поради воените вежби на САД и Јужна Кореја, мора „да се опреми за сеопфатна војна и да ги зајакне своите нуклеарни сили во квалитет и квантитет како приоритет“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали за нападот во Франција, објавено е и видео од наводниот напаѓач

Претходно овој месец, САД и Јужна Кореја ја започнаа првата вежба Сангјеонг во последните пет години, која не беше одржана од 2018 година поради притисокот на администрацијата на претседателот Мун Џае-ин за меѓукорејско зближување.