САД и Британија извршија напади врз неколку градови во Јемен. Загинаа 11 лица

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на меѓународно признатата влада на Јемен изјави за Ројтерс дека воздушните напади кои и се припишуваат на американско-британската коалиција ги погодиле пристаништата и малите градови на западот на земјата.

Loading...

Во таа прилика 11 лица загинаа, а 14 беа ранети додека бранеа трговски бродови.

Најмалку 17 воздушни напади беа пријавени во земјата, вклучувајќи го главниот пристанишен град Ходеида и пристаништето Рас Иса, според Ал Масира, главниот радиодифузер управуван од Хутите.

Нападите доаѓаат само неколку дена по првите цивилни жртви и загуба на бродови откако Хутите поддржани од Иран почнаа да ги напаѓаат трговските бродови во ноември во знак на солидарност со Палестинците кои беа нападнати од Израел.

Нападите се совпаѓаат и со првиот ден од исламскиот свет месец Рамазан, период на пост за муслиманите.

И покрај одмаздата на американско-британската коалиција и другите морнарици, Хутите ја засилија својата кампања на напади врз трговските бродови на еден од најпрометните водни патишта во светот.

Потонувањето на Рубимар

Во средата Хутите убиле тројца членови на екипажот на грчкиот брод True Confidence кој пловел под знамето на Барбадос во напад во пристаништето Аден.

Ова се случи неколку дена по потонувањето на товарниот брод Рубимар, кој потона околу две недели откако беше погоден од ракета на Хутите на 18 февруари.

Loading...

Сега на многу бродови им се потребни подолги и поскапи патувања околу африканскиот Р’т на добра надеж за да се избегне опасната рута низ Аденскиот Залив и Црвеното Море до Суецкиот канал – дополнително зголемување на транспортните трошоци.

Според телевизиската изјава на воениот портпарол на групата Јахја Сара, Хутите рано утринава го нападнале и она што беше опишано како „американскиот брод Пинокио“ во Црвеното Море.