„Руското повлекување од Херсон не е стапица, но битката не е завршена“

Сподели со своите пријатели

Во денешната анализа Институтот за проучување на војната (ISW) пишуваше за повлекувањето на Русија од Херсон.

Loading...

Наредбата за повлекување на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, дадена на генералот Сергеј Суровикин вчера во директен телевизиски пренос, беше опишана како „инсценирана телевизиска средба“.

– На целиот руски контингент ќе му треба извесно време да се повлече преку реката Днепар и сѐ уште не е јасно дали руските сили ќе можат уредно да се повлечат под притисок на Украина. Битката кај Херсон не е завршена, но руските сили влегоа во нова фаза, давајќи приоритет на повлекувањето на своите сили, наместо да се обидат целосно да ја запрат украинската контраофанзива – пишува ISW.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина ги истражува активностите на Православната црква поврзани со Москва

Според Институтот, големата украинска контраофанзива во правец на Херсон, која започна во август, веројатно успеала без потреба од големи копнени маневри.

Украинските трупи започнаа постојани напади на мостовите преку реката Днепар и насочени кон центри за снабдување и складишта за муниција на источниот брег, што го отежнува снабдувањето на руската армија на западниот брег.

Дури и Русите признаа дека повлекувањето е природна последица на насочените и систематски украински напади што ја чинеа руската група на западниот брег главните снабдувачки артерии.

Малку е веројатно дека повлекувањето на Русија од западниот брег на реките Днепар ќе биде стапица за привлекување на украинските војници во голема битка во близина на градот Херсон, како што сугерираат некои украински и западни извори, според ISW.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гроси: Се надевам на решение за Запорожје до крајот на годината

Руските команданти секако ќе се обидат да го забават украинското напредување за да може повлекувањето да продолжи на уреден начин, а некои сили може да останат во градот за да го забават влегувањето на украинските трупи.

Loading...

Но, сите тие борби ќе бидат само средство за постигнување на целта за успешно повлекување.

Во анализата се споменува и дека руските медиуми најавата за повлекување ја дочекале со очекуван гнев и загриженост.

Неколку руски воени блогери нагласија дека повлекувањето е природна последица на системски неуспеси во руската војска и командните структури.

Истите извори нагласија дека ова е голем пораз за руските сили бидејќи губат територија која Русија ја анектираше и ја сметаше за своја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан: Проширување на санкциите на ЕУ за руски гас би имало трагични последици

Сепак, многу истакнати блогери застанаа на страната на Суровикин и ја пофалија одлуката како неопходна, што укажува дека руското раководство научило од информативните ефекти од катастрофалното руско повлекување од регионот Харков во средината на септември.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...