Руското министерство им забрани на вработените да користат Ајфон за деловни цели

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за дигитален развој им забрани на вработените да користат уреди на Apple iPhone и iPad за деловни цели, објави во петокот новинската агенција Интерфакс, цитирајќи го министерот Максут Шадаев.

Loading...

„Воведена е забрана за користење на мобилни уреди (Епл) – паметни телефони и таблети – за пристап до работни апликации и размена на деловни е-пошта“, изјави тој за новинарите на дигитална конференција, соопшти агенцијата.

„Дозволено е користење на iPhone за лични потреби“, рече Шадаев.

Министерството ја издаде двомесечната забрана по тврдењата на главната руска домашна безбедносна служба, ФСБ, дека неколку илјади уреди на Apple биле компромитирани како резултат на американска шпионска операција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот пилот кој пребегна во Украина пронајден убиен

Apple ги отфрли овие наводи.

Американската агенција за национална безбедност, за која ФСБ рече дека работи со Apple, одби да ги коментира тврдењата во тоа време.