Руските сили се подготвуваат за одбрана на Херсон

Сподели со своите пријатели

Русија испраќа повеќе војници во клучниот јужен град Херсон и се подготвува да го одбрани, изјави шефот на украинската разузнавачка служба.

Loading...

Украина претходно сугерираше дека некои руски единици може да го напуштат градот.

Русија го зазеде Херсон во раните денови од војната, но неодамна беше под притисок бидејќи украинските трупи напредуваат по реката Днепар.

Руските власти во градот наредија илјадници цивили да се евакуираат, јавува Би-Би-Си.

Кирил Буданов, шефот на украинската разузнавачка служба, го отфрли ова како „информативна операција“, велејќи за веб-страницата „Украинска правда“ дека Москва „се обидува да создаде илузија дека сè е изгубено“.

Руската армија испраќа уште војници и ги подготвува улиците за одбрана, рече тој, додавајќи дека евакуацијата на граѓаните е изговор за да се спаси лицето во случај градот да падне под Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Заменик-градоначалникот на Херсон во притвор, осомничен за соработка со Русија

Ова е отстапување од претходните коментари на Киев дека силите на инвазијата го напуштаат градот.

Би-Би-Си не ги потврди прецизните движења на војниците на двете страни на теренот.

Loading...

Навестувањето дека руските трупи се распоредуваат ја зголемува можноста за жестоки борби во наредните недели.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.