Рускиот БДП падна за четири отсто во вториот квартал

Сподели со своите пријатели

Рускиот бруто домашен производ (БДП) падна за четири отсто на годишно ниво во вториот квартал од оваа година, бидејќи западните економски санкции влијаат на руската економија, објави руската агенција за статистика Росстат.

Loading...

Во периодот од април до јуни, според прелиминарните проценки, БДП изнесува 96 отсто од новото ниво постигнато во истиот период минатата година, пренесува SEEbiz.

Станува збор за објавување податоци за движењето на рускиот БДП во првиот квартал кој целосно го одбележа војната во Украина.

Неколку светски финансиски институции ги намалија економските шанси на Русија и Украина по почетокот на руската инвазија на Украина.

Во мај, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) предвиде за Украина дека нејзиниот БДП оваа година би можел да падне за 30 отсто, додека економската активност во Русија би можела да се намали за десет отсто.

Пред Русија да ја започне својата инвазија на Украина на 24 февруари, банката со седиште во Лондон предвиде раст од 3,5 отсто за Украина оваа година и 300 отсто добивка за Русија.

Светска банка во средината на април објави дека украинскиот БДП годинава ќе падне за 45,1 отсто, а рускиот за 11,2 отсто.

По избувнувањето на војната, многу западни земји воведоа санкции против Русија, со кои сакаат да ја ослабат руската економија и нејзиниот претседател Владимир Путин.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.