Руски дронови над Одеса, Украина тврди дека собориле 18

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта руски дронови оперираа над Одеса. Во исто време, неколку експлозии се слушнаа и во Керч на истокот на Крим, додека мостот што го поврзува полуостровот со Русија беше блокиран.

Loading...

Украинските војници уништија 18 „шахеди“, известија од воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, пренесува Униан.

Украинските вооружени сили додадоа дека непријателите лансирале беспилотни летала од Крим (површина за лансирање – Балаклава) и елиминирале воздушни цели над регионот на Одеса.

Руски беспилотни летала постојано го напаѓаа украинскиот пристанишен град Одеса.

Ниту во текот на ноќта на Крим немаше мир, неколку експлозии одекнаа во источниот град Керч, додека кримскиот мост што го поврзува полуостровот со Русија беше затворен за сообраќај.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Конфликтите се интензивираа на неколку делови од фронтот во регионот Запорожје.

Покрај Работин, борби се водат и од селото Вербовоје кон Мала Токмачка. Фронтот заживеа во атарот на селата Жеребјанки и Пјатихатки, кои се наоѓаат североисточно од градот Васиљевка.

Украинските сили се обидуваат да ги задржат своите позиции со засилено гранатирање со беспилотни летала и артилерија, вклучително и касетни бомби.

Loading...

Вооружените сили на Украина изградија одбрана долж линијата Бердичи-Семјоновка-Орловка-Тоненко.

Според податоците на украинските сили, продорот на руската страна во тој правец е запрен.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.