Руски дипломат: Можеме да бараме отшета за експлозиите на Северен тек

Сподели со своите пријатели

Москва би можела да бара компензација за минатогодишните експлозии на гасоводите Северен тек 1 и 2, објави во понеделникот новинската агенција РИА Новости, повикувајќи се на изјави на руски дипломат.

Loading...

Гасоводите, кои ги поврзуваат Русија и Германија под Балтичкото Море, беа цел на нерешени експлозии во септември минатата година, што Москва го нарече акт на меѓународен тероризам.

„Не исклучуваме покренување на прашањето за компензација за штетите како резултат на експлозијата на гасоводот „Северен тек“, рече Дмитри Биричевски, шеф на одделот за економска соработка на руското Министерство за надворешни работи, во интервју за новинска агенција.

Тој не кажа на кого Русија ќе испрати барање за компензација за инцидентите на гасоводите, кои заедно би можеле да извезуваат 110 милијарди кубни метри гас годишно.

„Тешко е да се зборува за иднината на гасоводите“

Биричевски додаде дека иднината на гасоводот е непозната.

„Сега е многу тешко да се зборува за иднината на гасоводот Северен тек. Во целина, според експертите, оштетените цевководи би можеле да бидат обновени“, рече тој.

Кремљ соопшти дека акционерите треба да одлучат дали да го стават во мирување Северен тек.

Извори запознаени со плановите изјавија за Ројтерс минатата недела дека гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2, изградени од руски Газпром, ќе бидат запечатени и не работат бидејќи нема тековни планови за нивна поправка или реактивирање.

Loading...

Изградбата на Северен тек 2 беше завршена во септември 2021 година

Северен тек 1 започна со работа во ноември 2011 година, а чинеше 8 милијарди долари. Изградбата на Северен тек 2 вредна 11 милијарди долари беше завршена во септември 2021 година, но тој никогаш не започна со работа бидејќи Германија се откажа од проектот неколку дена пред Русија да ги испрати своите сили во Украина на 24 февруари 2022 година.

Биричевски додаде дека западните земји се против предлог-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН подготвена од Русија, со која се бара независна меѓународна истрага за експлозиите на гасоводот.

„И покрај тоа, имаме намера да продолжиме да инсистираме на сеопфатна и отворена меѓународна истрага со задолжително учество на руски претставници“, рече Биричевски.