Руски бомбардер се урна во регионот на Белгород

Сподели со своите пријатели

Повеќенаменскиот авион Су-25 на руското Министерство за одбрана се урна во регионот Белгород, недалеку од границата со Украина, објави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на својот канал Телеграм.

Loading...

Ловецот паднал додека се враќал во базата. Пилотот успеал да се катапултира, но загинал.

„Авионот на Министерството за одбрана се урна во градскиот округ Валујск. Истрагата е во тек, како и вработените во Министерството за вонредни ситуации“, напиша тој.

Според Гладков, причината за инцидентот се истражува, а ситуацијата во моментов е под контрола, пренесува ТАСС.

Според извор кој зборувал за ТАСС, леталото се запалило во моментот кога удрило во земјата и се претпоставува дека се работи за технички дефект.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пушилин: Украинците треба да бидат потиснати најмалку 500 километри од границата