Руски богаташ се откажa од државјанството: Не сакам да имам врска со фашистичка земја

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Олег Тинков, основач на онлајн банката Тинкоф, изјави дека се откажал од руското државјанство поради конфликтот во Украина, кој силно го критикуваше.

Loading...

„Донесов одлука да се откажам од моето руско државјанство. Не можам и не сакам да ме поврзуваат со фашистичка земја која започна војна со својот мирен сосед и секојдневно убива невини луѓе“, напиша Тинков на Инстаграм.

Милијардерот изрази надеж дека и други истакнати руски бизнисмени ќе го следат неговиот пример, со цел да го ослабат „режимот на претседателот Владимир Путин и неговата економија“ и на крајот да го поразат.

Заедно со пораката, Тинков објавил фотографија од потврда од рускиот конзулат со која се потврдува дека повеќе нема руско државјанство.

Ја мразам Путиновата Русија, но ги сакам сите Руси кои очигледно се против оваа луда војна“, додаде Тинков.

Неговата банка, која постигна успех, изјави во 2020 година дека е трета по големина банка во Русија по Сбербанк и ВТБ. Банката додаде дека има околу 20 милиони клиенти.

Тинков силно ја критикуваше „апсурдната“ руска офанзива во Украина во април, повикувајќи го Западот да помогне да се стави крај на „масакрот“.

Милијардерот беше уапсен во 2020 година во Лондон на барање на САД, кои го обвинија за затајување данок.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.