Руски блогер: Приказната за 600 убиени Украинци е измама

Сподели со своите пријатели

Украински сили одбиваат постојани руски напади врз Бахмут и други градови во Донбас, на истокот на земјата, објави во понеделникот Киев, откако го негираше тврдењето на Кремљ за 600 убиени украински војници, што сериозно е доведено во прашање од руските блогери.

Loading...

Во изминатиот ден Русија извршила седум ракетни напади, 31 воздушен напад и 73 напади со ракетни фрлачи, објави главниот штаб на украинската армија во дневниот извештај.

Во истиот извештај, се наведува дека украинските сили одбиле напади врз 14 градови и градови, вклучувајќи го и Бахмут.

Ројтерс не можеше независно да ги потврди извештаите за ситуацијата на бојното поле.

„Бахмут се држи и покрај сè. И иако поголемиот дел од градот е уништен од руските напади, нашите војници одбиваат постојани руски обиди за напредување“, рече Зеленски во вечерното видео обраќање.

Соледар се држи и покрај тоа што уништувањето е уште поголемо, а ситуацијата е многу тешка, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија четврта во светот според резервите на злато и пари, а еве кој е лидер

Зеленски повторно го осуди, како што рече, неуспехот на Русија да го почитува примирјето што го прогласи за православниот Божиќ.

„Русите го гранатираа Керсон со запалива муниција веднаш по Божиќ“, рече тој, мислејќи на јужниот град што руските сили го напуштија во ноември.

Loading...

„Напади врз Краматорск и други градови во Донбас – врз цивилни цели, токму во моментот кога Москва известуваше за наводен прекин на огнот за својата армија“, рече Зеленски.

Руски тврдења за 600 убиени Украинци

Русија во неделата соопшти дека 600 украински војници биле убиени во ракетен напад врз Краматорск, северозападно од Бахмут, но репортерот на Ројтерс на местото на настанот не најде докази за тие тврдења.

Новинарите на Ројтерс посетија две згради од студентскиот дом каде, според руските наводи, украински војници биле привремено стационирани во близина на линијата на фронтот на битката во моментот на рускиот ноќен ракетен напад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова ќе биде новиот министер за одбрана на Украина

Се чини дека ниту една од двете згради не е сериозно оштетена. Исто така, нема очигледни знаци дека војници биле таму, ниту траги од тела или крв.

Искршени се некои прозорци на една зграда, а во дворот има голем кратер.

Втората зграда, која руското Министерство за одбрана ја нарече Хостел бр. 28, целосно недопрена.

Серхиј Череваџи, портпаролот на украинската војска за источниот регион, ги нарече руските наводи обид да се покаже дека тие жестоко одговориле на неодамнешните украински напади врз руски војници.

Руската армија, пишува Ројтерс, е под притисок да постигне успеси на фронтот, бидејќи воинот се обидуваат да го ескалираат конфликтот откако не успеаја да ги задржат окупираните територии.

Loading...

Како што се приближува годишнината од почетокот на руската инвазија на Украина, се зголемува загриженоста за големиот број загинати и ранети во руските редови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин до Асад и Ердоган: Спремни сме да пружиме помош

Руски измамнички блогери

Некои влијателни руски блогери ги критикуваа тврдењата на руското Министерство за одбрана за 600 убиени украински војници.

„Ајде да зборуваме за измама. Не ни е јасно, кој и поради која причина одлучил сите 600 украински војници да загинат одеднаш ако всушност не била погодена зградата, дури ни струја не снемало“, напишал блогер под името Воен Информатор на Телеграм.

„Наместо вистинско уништување на непријателскиот персонал, што ќе беше соодветен одговор, беше измислена ексклузивна медиумска операција на одмазда“, додаде тој.

Украина тврди дека минатата недела убила 760 руски војници во нападите врз Херсон и областа Запорожје.

Ројтерс не можеше да ги потврди и тие извештаи.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.