Руска компанија нуди 66.000 евра на првите војници кои ќе уништат западен тенк во Украина

Сподели со своите пријатели

Руска компанија соопшти дека ќе плати пет милиони рубљи (66.000 евра) на првите војници кои ќе уништат или заробат тенк од западно производство во Украина.

Loading...

Имено, компанијата Форес, со седиште на Урал, која произведува материјали за енергетската индустрија, им ветила на војниците кои ќе ги заробат или уништуваат германските тенкови Леопард 2 или американските тенкови Абрамс огромна сума, пишува Sky News.

Наведува дека ќе плати пет милиони рубљи на првиот руски војник кој ќе уништи еден од тие тенкови, а 500.000 рубли (6.600 евра) на останатите кои ќе го постигнат овој подвиг.

Тој додава дека ќе плати 15 милиони рубљи за соборени борбени авиони од западно производство во случај да бидат испорачани во Украина.

Во исто време таа рече дека НАТО ја полни Украина со неограничено количество оружје и го ескалира конфликтот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.