Русите жестоко напаѓаат низ цела Украина: „Ситуацијата е исклучително тешка“

Сподели со своите пријатели

Украина објави дека руските сили извршиле десетици напади на истокот и југот на земјата, еден ден откако украинскиот претседател призна дека ситуацијата за неговите сили била „исклучително тешка“ бидејќи тие немале доволно муниција, а САД негираат помош по речиси две години војна.

Loading...

Нападите се случуваат кога Украина ја одбележува 10-годишнината од смртта на десетици демонстранти во Киев за време на Револуцијата на достоинството или револуцијата на Мајдан, што доведе до пад на лидерот на земјата поддржан од Москва.

Ова го означи почетокот на анексијата на Крим и прорускиот сепаратистички бунт на истокот на земјата.

„Поминаа десет години од почетокот на обидот да не уништат и да ја уништат нашата независност“, напиша украинскиот претседател Володимир Зеленски на Фејсбук.

„Но, ние издржавме пред десет години и се уште се држиме и денес“, додаде тој.

„Русија се обиде да не претвори во колонија, но не ја постигна целта. Ќе победиме“, изјави шефот на кабинетот на претседателот, Андриј Јермак.

84 напади

Украинскиот Генералштаб утрово соопшти дека Русија извршила 84 напади во последните 24 часа, уверувајќи дека украинската армија ги „одбила“ сите.

Нападите беа извршени откако Русија во саботата ја зазеде Авдијевка во областа Доњецк.

Loading...

Во близина на Авдијевка, Русија изврши 9 напади, а во близина на Маријинка, југозападно од Авдијивка, 21 и 14 во областа Бахмут и 11 во областа Запорожје.

„Во областа Авдијивка „Русите се прегрупираат, ги постигнаа своите тактички цели и најверојатно ќе ги префрлат војниците во други сектори“, нагласи портпаролот на украинската армија Дмитро Лихови.

„Ситуацијата е исклучително тешка на неколку точки од борбената линија, каде што руските војници го концентрираа максималниот број резервисти“, рече Зеленски во понеделникот вечерта.

„Тие профитираат од доцнењето на помошта за Украина“, додаде тој, мислејќи на блокирањето на американскиот Конгрес од 60 милијарди долари воена помош за Украина.

На Киев му недостасува артилериска муниција, противвоздушни ракети и оружје со долг дострел.

Војската, исто така, се бори да ги обнови своите редови по неуспехот на контраофанзивата во летото 2023 година.

Руските сили продолжуваат да бомбардираат области далеку од главните борби речиси секој ден.

Пет цивили загинаа во руски напад врз село во регионот Суми, во североисточна Украина, долж руската граница, соопшти во вторникот украинската армија.

Loading...

Воздушната одбрана објави дека уништила 23 беспилотни летала Шахид истрелани во вторникот вечерта врз неколку украински региони.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.