Русите тврдат дека Украинците ги нападнале аеродромите со ист дрон како оној што се урна во Загреб

Сподели со своите пријатели

Два руски аеродроми на кои се подготвувал голем напад врз Украина биле погодени со дронови етала, потврди руското Министерство за одбрана и велат дека се работи за Ту-141 Туропљев, истиот тип на дрон што се урна во март годинава недалеку од студентски дом во Загреб.

Loading...

Министерството наведува дека нападите биле „во регионите Саратов и Рјазан“, но дека биле пресретнати од противвоздушна одбрана.

– Утрото на 5 декември, за да ги оневозможи руските авиони со долг дострел, режимот на Киев се обиде да употреби млазни дронови од советско производство за да ги нападне воените аеродроми Дјагилево во Рјазанскиот регион и Енгелс во Саратов – се наведува во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор

Додаваат дека се работи за дрон Ту-141 Тупољев, дрон од советска ера, каков денес користат Украинците.

– Противвоздушната одбрана на руските воздушни сили ги пресретна оние украински дронови кои летаа на мала височина – додаваат од Министерството и посочуваат дека во нападот загинале тројца руски војници, а уште четворица се повредени.

Тие додаваат дека од експлозијата биле оштетени два авиони.

Украина не потврди дека ги нападнала двата аеродрома. Неодамнешните сателитски снимки покажуваат значителен број руски стратешки бомбардери во воздухопловната база Енгелс во Саратов.

Несреќа со дрон во Загреб

Да потсетиме, во март годинава во близина на студентскиот дом Стјепан Радиќ во Загреб се урна дрон.

Loading...

Беспилотното летало ТУ-141 од советско производство беше лансирано од Украина и стигна до Загреб преку воздушниот простор на Романија и Унгарија, каде што се урна во четвртокот вечерта, при што немаше жртви, туку материјална штета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Помпео: За долготраен мир, барањата на Русија мора да се слушнат

„Знаеме кој го лансираше дронот што се урна во Загреб, но тоа е тајна“

Се чини дека истрагата открила кој го лансирал дронот тежок шест тони што во март годинава падна во близина на студентскиот дом Стјепан Радиќ во Загреб, но како што тврди министерот за одбрана Марио Баножиќ, НАТО и хрватската влада ја чуваат таа информација во тајност.

– Членките на НАТО над кои леташе дронот ја означија таа информација со тајна ознака, а исто така и хрватската влада – рече тој.

„Значи дека можат дури и до Москва!“

Руската новинска агенција Readovka објави дека двете експлозии се случиле на аеродромите што ги користи Москва за напад на украинската инфраструктура.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Вагнер станаа „херои и најискусните војници во светот“?

Во извештајот на Редовка се тврди со „голема веројатност“ дека дронот бил лансиран од руска територија.

– Доколку дронот дошол од Украина, тогаш нашиот непријател веќе има технологија со домет од 1000 километри, што значи дека Москва би можела да биде нападната. Одмаздничките напади треба да се продолжат десеткратно. Сè додека рускиот одговор нема огромен ефект, таквите напади ќе продолжат – заклучи Редовка.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.