Русите пешачат и до 25 километри до границата со Грузија (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска.

Loading...

Голем број Руси ги оставија возилата поради колоната од 100 метри која не се помести и тргна пешки кон границата.

Многумина ноќта ја поминаа на самата граница.

„Не сакавме да бидеме дел од војната“, велат тие.

Nexta објави видео од руско-грузиската граница на кое се гледаат стотици Руси кои стојат во ред и чекаат да ја поминат границата.

Според медиумите, досега во Грузија побегнале 194.000 Руси.

До границата пешачат по 25 километри. Меѓу бегалците има и семејства со мали деца.

 

Loading...

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кадиров му одговори на папата: Tој е жртва на пропаганда

Сепак, не сите Грузијци се ентузијасти од доаѓањето на Русите.

Како што тврдат новинарите, цените на местата каде што доаѓаат бегалците драстично пораснале, а во некои ресторани не може да се влезе бидејќи се полни со Руси.

На многу згради се закачени украински знамиња и пораки за Владимир Путин.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.