Русите лансираа десетици дронови и проектили кон Украина: Ноќен терор низ земјата

Сподели со своите пријатели

Во текот на ноќта Русија лансираше вкупно 35 нападни дронови и две наведувани проектили врз објекти за енергетска и воена инфраструктура во близина на фронтот и во други региони на Украина, соопшти Военото воздухопловство на вооружените сили на Украина.

Loading...

Украинските системи за противвоздушна одбрана уништија 15 од 35 лансирани беспилотни летала, се вели во соопштението на Телеграм.

Сè уште не е познато што се случило со беспилотните летала, кои не биле уништени од ниту еден од двата ракети за кои украинската војска соопшти дека ги лансирала Русија од ракетните системи земја-воздух со долг дострел С-300, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е ладнокрвниот убиец што Путин сака да го извлече од затвор во Германија

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.