Русите извршија еден од најжестоките воздушни напади врз Киев

Сподели со своите пријатели

Властите на Киев рано утринава ги повикаа граѓаните во засолништа, откако Русите извршија еден од најжестоките воздушни напади од почетокот на агресијата.

Loading...

Гувернерот на Киевската област изјави дека Русите го нападнале главниот град на Украина со дронови.

Властите во Киев ги предупредија граѓаните преку нивниот канал за апликации Телеграм додека сирените се слушаа низ градот.

Еден од сведоците изјави за Ројтерс дека слушнал неколку експлозии на околу 20 километри од Киев.

– Во поголемиот дел од Украина снема струја. Особено е тешко во регионот на Киев и во самиот главен град, во регионот Лавов, во Одеса, Херсон и неговата околина, во Виница и Закарпатија, рече Зеленски, пренесува Ослобоѓење.

Воздухопловните сили на Украина во петокот наутро соопштија дека Русија истрелала 16 „дронови камикази“ во текот на ноќта и дека нивната воздушна одбрана ги уништила сите. Се додава дека беспилотните летала биле испратени од југоисток и север.

Воената управа на Киев ги известила граѓаните дека во текот на ноќта пет беспилотни летала влегле во воздушниот простор на Киев, а фрагменти од еден од нив ја погодиле управната зграда во областа Холосив, пишува Јутарњи лист.

Велика Британија денеска објави дека испратила повеќе од 1.000 детектори за метал и 100 комплети за деминирање во Украина како дел од воената поддршка за земјата која е во расправија со Русија.

Loading...

„Руската употреба на мини и таргетирање на цивилна инфраструктура ја потврдува шокантната суровост на инвазијата на Путин“, рече британскиот министер за одбрана Бен Валас во соопштението.

Новиот пакет британска воена поддршка, додаде тој, ќе и помогне на Украина безбедно да ги исчисти минираните области и згради, истовремено ослободувајќи ја својата легитимна територија.

Детекторите за метал, направени од германската компанија Валон, можат да им помогнат на војниците да ја елиминираат заканата од нагазни мини на патиштата и патеките, додека комплетите се користат за деактивирање на детонатори на неактивирани мини.

Валас во четвртокот рече дека Велика Британија ќе и обезбеди на Украина 2,3 милијарди фунти воена помош во 2023 година, што одговара на овогодинешното ветување.

Тешките руски напади врз градовите Бахмут и Соледар во источна Украина „мириса на очај, потсетувајќи на бомбаши самоубијци“, изјави советник на украинскиот претседател, пренесе Си-Ен-Ен.

Алексеј Арестович зборуваше за време на ноќниот пренос во живо на Фејгин во живо, проукраински канал.

Додека борбите продолжуваат во областа, украинските сили доживуваат големи загуби на војниците, рече Арестович, додавајќи дека „непријателот губи повеќе, се разбира, но ние губиме многу“.

„Тоа е многу сериозна борба“, истакна тој.

Loading...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска побара од членките на алијансата да достават повеќе оружје во Украина.

Во интерес на нашата безбедност е да се осигураме дека Украина ќе надвладее и дека рускиот претседател Владимир Путин нема да победи, рече Столтенберг.

Тој рече дека можеби е поважно за Украина да добие доволно муниција за вооружените системи што веќе ги има, додавајќи дека потребата од муниција и резервни делови е „огромна“.

Минатата недела Вашингтон најави дополнителна воена помош за Киев, вредна речиси 2 милијарди долари, вклучувајќи ги и ракетните системи Патриот.

Столтенберг изјави дека воената поддршка на Украина е најбрзиот пат за мир, пренесува Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.