Русија загуби стратешки важен остров

Сподели со своите пријатели

Украина во неделата објави дека ја вратила контролата врз тактички важниот остров Нестрига.

Loading...

Капетанот Дмитро Плетенчук, портпарол на Јужната оперативна команда на украинските вооружени сили, изјави за украинската радио станица Хромадске Радио дека контролата на островот во реката Днепар во регионот Херсон значително ќе ги зголеми антидиверзантските мерки на Киев.

Откако рускиот претседател Владимир Путин започна инвазија на Украина во февруари 2022 година, неговите сили брзо зазедоа големи делови од Херсон.

Сепак, Украина започна контраофанзива во регионот подоцна истата година во која нејзината армија го ослободи северен Херсон на десниот брег на Днепар.

Оттогаш, украинските сили започнаа редовни напади преку реката, вклучително и воспоставување на повеќе мостови на источниот брег во есента 2023 година.

Плетенчук изјави за радио Хромадске дека островот Нестрига, кој се наоѓа на околу 20 километри југозападно од градот Керсон, има „тактичко значење“.

Тој додаде дека „битни се сите локации кои го спречуваат непријателот да се приближи до позициите“.

„Со оглед на тоа што непријателот вообичаено користи слични локации (всушност има многу такви острови на реката Днепар) за да се доближи и да постави минофрлачи, тогаш ова е првенствено важно за квалитетот на антидиверзантските мерки“, рече Плетенчук.

Loading...

„Значи, да, ова место е исчистено од непријателско присуство.“

Клучен остров за операции на Крим

Опишувајќи ја стратешката важност на островот, Киев пост објави дека Нестрига е „клучна за идните украински копнени операции за ослободување на окупираниот Крим“.

„Бидејќи украинските и руските трупи се потпираат на бродови за снабдување во областа, заземањето на островите ќе ѝ овозможи на Украина подобро покривање на областа и ќе го ограничи бројот на достапни рути за московските трупи“, пишува „Пост“.

Тие додаваат дека островот „и обезбедува на Украина повеќе опции за снабдување“.

Во својата неделна телеграма најава дека Киев ја презема контролата врз островот Нестрига, генерал-полковник Олександр Сирски, врховен командант на вооружените сили на Украина, рече дека неговата војска напредувала и во близина на селото Велетенске во јужен Керсон.

Во неговиот пост се наведува дека „ситуацијата е сè уште напната“ во регионите на Херсон и Запорожје, а трупите на Путин се обидуваат да напредуваат во неколку сектори.

Сè на сè, напиша Сирски, условите на линијата на фронтот се „влошуваат“ поради „значајната предност на Русија во силите и средствата“.