Русија: Во вчерашните напади ги неутрализиравме сите цели

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана тврди дека во вчерашниот бран ракетни напади врз Украина биле погодени сите наменети цели.

Loading...

Во своето дневно резиме на операции, министерството соопшти дека руските вооружени сили извршиле моќен напад врз електроенергетските постројки во Украина, користејќи високопрецизно оружје со долг дострел.

Се додава дека нападите го нарушиле железничкиот сообраќај, блокирајќи ја испораката на „оружје од странско производство“ на украинските вооружени сили.

„Сите предвидени цели беа неутрализирани. Нападот резултираше со запирање на производството и одржувањето на оружје и воена опрема, како и прекин на прераспоредувањето на резервните сили на Вооружените сили на Украина (АФУ) од западните региони. на Украина“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Русите не спомнуваат територијален напредок

Украинците дадоа значително поинаква проценка за штетите предизвикани од вчерашните напади.

Украинската војска објави дека огромното мнозинство на проектили лансирани од Русија биле пресретнати од нејзините воздушни и одбранбени сили и дека моќта била вратена по неколку часа.

Украинските власти потврдија дека во нападите загинале три лица.

Loading...

Руското Министерство за одбрана се осврна и на битките кои во моментов се водат во источна Украина.

Русите тврдат дека нивните вооружени сили нанеле тешки загуби на украинските војници во регионите Харков и Доњецк, при што загинале повеќе од 200 украински војници.

Тие истакнаа дека руските сили успешно таргетирале опрема од американско производство и собориле еден борбен авион МиГ-29 над Доњецк, како и бројни дронови.

Украинските власти соопштија дека и украинските и руските сили претрпеле значителни загуби во Доњецк.

Сепак, и покрај наводните победи на Русија на бојното поле, Русите не спомнаа дека имало територијален напредок, што сугерира дека информациите за ќор-сокак се точни, пишува Си-Ен-Ен.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.