Русија: Украина користи нуклеарни централи како складишта за оружје

Сподели со своите пријатели

Украина користи нуклеарни централи како складишта за оружје, изјави директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин.

Loading...

– Во украинските нуклеарни централи се распоредени ракети за „Хајмарс“ и странски системи за противвоздушна одбрана, како и артилериска муниција со голем калибар, рече Наришкин.

„Постојат веродостојни податоци дека украинските вооружени сили складираат оружје и муниција што ја добиваат од Запад на териториите на нуклеарните централи. Ова се најскапите и најдефицитарните ракети за украинската армија за системи Хајмерс, странски системи за противвоздушна одбрана, како како и артилериска муниција од голем калибар“, ги цитира  неговите зборови прес-службата на Надворешната разузнавачка служба.

Според разузнавачките податоци, само во последната недела од декември неколку железнички вагони со „смртоносен товар“ биле испорачани од странство преку железничката станица Рафаловка до нуклеарната централа Ривне.

„Би сакал да се надевам дека никој во Киев нема да помисли намерно да разнесе такви складишта со надеж дека ќе ги моли САД и нивните сојузници за повеќе оружје и муниција“, додаде директорот на службата.

Според него, овој метод често го користат меѓународните терористи. Во исто време, како што се наведува, заложниците на режимот во Киев сега не се индивидуални цивили, туку „десетици, па дури и стотици илјади жители на нивната земја и соседните земји“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.