Русија стана главен снабдувач со оружје за Украина

Сподели со своите пријатели

Заробени и напуштени руски тенкови, хаубици и борбени возила – набрзина лишени од тактички ознаки Z и прецртани со украински крстови – се вртат против своите поранешни сопственици додека украинската војска напредува на истокот на земјата.

Loading...

Брзиот пробив на Украина во регионот Харков пред еден месец заврши со префрлање на стотици парчиња руски оклоп во рацете на Киев, истакнуваат воените претставници, бидејќи руската армија го остави своето тешко оружје и резерви во неорганизирано повлекување, пишува The Wall Street Journal.

Еден дел од руската воена опрема беше подготвен за итна употреба, додека остатокот се поправа пред да се врати на фронтот.

Тенковите, возилата и пушките кои се премногу оштетени за да се спасат се канибализирани за резервни делови.

Русија, исто така, остави зад себе големи количества артилериски гранати од советски стандард, кои речиси беа потрошени во Украина.

Овој плен им помага на украинските сили да заземат делови од источниот регион Доњецк, вклучително и градот Лиман, и да туркаат понатаму на исток во блискиот Луганск.

Киев врати повеќе од 10.000 квадратни километри земја на исток во текот на септември, со напредок и на југ.

„Почнавме како пешадиски баталјон, сега постепено стануваме механизиран баталјон“

Украински баталјон заплени 10 модерни тенкови Т-80 и пет самоодни хаубици 2S5 Giacint 152 мм по влегувањето во градот Изум во септември, изјави заменик-началникот на Генералштабот Руслан Андријко.

Loading...

„Имаме толку многу трофеи што не знаеме што да правиме со нив. Почнавме како пешадиски баталјон, а сега полека стануваме механизиран баталјон“, додаде Андријко.

Началникот на штабот на украинскиот артилериски баталјон на фронтот Харков рече дека неговата единица сега користи четири неодамна заробени руски самоодни хаубици 2S19 Msta од калибар 152 мм, заедно со пушки од американско производство и дека има многу советски калибар. муниција.

„Русите веќе немаат предност во огнената моќ. Ние ги уништивме сите нивни артилериски единици пред да тргнеме во офанзива, а потоа тргнавме напред толку брзо што тие немаа време ниту да ги наполнат своите тенкови. Тие само избегаа и си заминаа сè зад себе“, рече тој. е украинскиот колумнист за The Wall Street Journal.

Москва стана најголемиот снабдувач на тешко оружје за Украина

Во комбинација со оружјето заробено за време на повлекувањето на Русија од Киев и другите делови на северна Украина во април, овие неодамнешни придобивки ја претворија Москва во убедливо најголем снабдувач на тешко оружје за Украина, далеку пред САД или другите сојузници. Сепак, западните оружја имаат тенденција да бидат понапредни и попрецизни.

Украина зароби 460 руски борбени тенкови, 92 самоодни хаубици, 448 борбени возила на пешадија, 195 оклопни борбени возила и 44 повеќецевни ракетни системи, според визуелните докази собрани од социјалните мрежи и Орикс, разузнавачка консултантска куќа. Вистинската бројка е веројатно поголема бидејќи не е евидентирана целата запленета опрема.

„Некои од нив припаѓаат на музеј“

Не целата опрема е врвна. „Она што го добиваат Украинците е мешавина од модерна опрема што можат доста ефикасно да ја користат и работи што навистина им припаѓаат на музеите“, рече Јакуб Јановски, кој составува список на загуби на оружје во „Орикс“.

Русија, исто така, заплени дел од украинското оружје, главно во раните денови на војната, додека освои големи делови од земјата.

Според пресметките на Орикс, Русија од февруари заробила 109 украински тенкови, 15 самоодни пушки и 63 пешадиски борбени возила.

Loading...

Во Изум, Украина набави понапредно руско оклопно оружје, како што се тенкови Т-90 и пешадиски борбени возила БТР-82 со автоматски топови.

Командантот на украинската 92-ра бригада, која имаше главна улога на фронтот во близина на Харков, беше снимен оваа недела како вози Т-90, кој не беше во арсеналот на Украина пред војната.

Западните сојузници не испратија тенкови од западно производство во Украина. Но, Киев доби околу 230 модернизирани тенкови Т-72 од Полска и уште неколку десетици од Чешка.

Американската и европската помош беше насочена кон снабдување на Украина со стандардна прецизна артилерија на НАТО, како што се американските M777 и Paladins, германските хаубици Panzerhaubitze 2000 и полските Krab, како и ракетните системи HIMARS. Ова оружје му овозможи на Киев да ја задржи линијата откако му снема артилериски гранати од советски калибар во мај.

„Лесно го разбираме оружјето од советско производство“

Искуството на Украина во учењето како да управува со различни системи на вооружување за релативно кратко време го олесни пренаменувањето на неодамна купеното руско оружје, рече полковникот Серхи Черевати од Источната оперативна команда на Украина.

„Оружјето е од советско производство кое ни е лесно да го разбереме. Ако нашите луѓе успеаја да научат како да користат Panzerhaubitz, Krabs и американски паладини, воопшто не е проблем да се совладаат руските системи кои се слични на нашите“, рече Череватиј.

Додека украинските војници често задржуваат помало заробено оружје и муниција, поважните предмети како тенкови и артилерија обично се прераспределуваат преку воената логистичка команда, нагласи Олексеј Данилов, шеф на Советот за национална безбедност и одбрана на земјата. Но, и тогаш обично остануваат на истиот простор, што е само фер“, додаде Данилов.

„Ова ни дава чувство на гордост и го подига борбениот дух“

Споменатиот украински баталјон, на пример, испрати заробени хаубици во други единици и чуваше тенкови за кои можеше да најде екипажи.

Loading...

Командантот на баталјонот рече дека овие тенкови сега и официјално се доделени на единицата и редовно се снабдуваат со муниција и гориво од воената логистика и ги сервисираат гостинските екипажи од украинските фабрики за тенкови. Пред војната, Украина беше главен производител и извозник на тенкови.

„Освојувањето на трофејот ни дава чувство на гордост и го зајакнува борбениот дух кај сите“, рече командантот, кој користи руска автоматска пушка заробена во неодамнешната битка во која баталјонот зазеде село во регионот на Доњецк.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.