Русија: САД продолжуваат со провокациите во Тајванскиот теснец

Сподели со своите пријатели

„Го гледаме преминот на два брода на американската морнарица на 28 август низ водите на Тајванскиот теснец како нова провокација, како дел од синџирот провокации насочени кон сеопфатно ограничување на Пекинг, дополнителен притисок врз него и дестабилизација на ситуацијата. во регионот воопшто“, изјави портпаролката на руското Министерство Марија Захарова.

Loading...

Таа нагласи дека ваквото однесување на САД „очигледно не придонесува за зајакнување на безбедноста во азиско-пацифичкиот регион, туку го прави покомплексен и непредвидлив“, јави ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Најмалку 1.127 луѓе се повредени во земјотресот

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина на 28 август соопшти дека „придружувала два американски крстосувачи и целосно ги контролирала нивните активности“ за време на нивниот премин низ Тајванскиот теснец.

Воената морнарица на САД прави такви патувања околу еднаш месечно, што го налути Пекинг, кој го смета за знак на поддршка за Тајван, остров кој Кина го смета за своја територија.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над 60 деца починаа во Гамбија, сомнеж дека е поради сируп за кашлање