Русија најави нова воена вежба со над 50.000 војници

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50.000 руски војници ќе учествуваат на голема воена вежба во источна Русија оваа недела.

Loading...

Вежбата „Восток 2022“ ќе опфати распоредување на 5.000 оружје и воена опрема, 140 авиони, 60 воени бродови и други пловни објекти, соопшти во понеделникот Министерството за одбрана во Москва.

Маневрите, кои започнуваат во четврток и завршуваат следната среда, треба да се одржат на воени полигони за обука во источен Сибир, на далечниот исток на Русија и во Јапонското Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Би-Би-Си: Украинските трупи вратија дополнителни територии

Војниците распоредени во странство, наводно, веќе пристигнале во областа за обука, вклучувајќи ги и оние од Белорусија, Кина и Индија.

Вежбата, која се одржува нешто повеќе од шест месеци по почетокот на руската војна во Украина, има за цел да ја обезбеди воената безбедност на Русија и нејзините сојузници, соопшти Министерството за одбрана.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.