Русија: На кралот Чарлс му било кажано да не контактира со руската амбасада

Сподели со своите пријатели

На британското кралско семејство му е препорачано да нема никаков контакт со руската амбасада во Лондон, наводно изјавил рускиот амбасадор во Лондон.

Loading...

На прашањето на весникот „Известија“ дали имало каква било комуникација со кралот Чарлс Трети, рускиот амбасадор Андреј Келин одговори:

„Не, и знам дека членовите на кралското семејство се советуваат да не контактираат со руската амбасада“.

„Обединетото Кралство е рај за пирати“

„Повеќето политичари на Запад се како некои еднодневни пеперутки кои не размислуваат за иднината и кои се опседнати со собирање бескорисни политички поени. Затоа не можат да разберат што ќе се случи за еден месец или една година со Украина“, рече Келин, како што пренесува Sky News.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко ја помилува девојката на опозицискиот блогер Роман Протасевич

„На крајот на краиштата, ако вака продолжи, Украина ќе стане пропадната држава, црна дупка која ќе треба да се закрпи. Руските бизнисмени, вклучително и таканаречените олигарси, не го сметаат Лондон за безбедно место. Никој сега не ги смета Обединетите Кралството е безбедно засолниште; се испостави дека е рај за пирати“, додаде тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.