Русија ликвидираше квалификуван летачки екипаж на авијацијата на Украина

Сподели со своите пријатели

Воздухопловните сили и воздушната одбрана на Русија практично го ликвидираа квалификуваниот летачки екипаж на украинските воздухопловни сили, јавуваат руските медиуми, повикувајќи се на тврдења на воено-дипломатски извор.

Loading...

„Целиот релативно квалификуван летачки екипаж на поранешните воздухопловни сили на Украина – авионите МиГ-29, Су-27 и Су-25 – практично беше елиминиран со ефективни дејства на Воздухопловните сили и противвоздушната одбрана“, рекол изворот пренесува РИА Новости.

Тој изјавил дека Киев за борбени задачи ангажирал студенти на Воениот институт на воздухопловните сили на Украина во Харков, кои немале време да го завршат своето образование.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британец од Мариупол го опиша руското заробеништво: Ме третираа како куче

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.