Русија ја затвори границата со Грузија

Сподели со своите пријатели

Главниот оддел на Министерството за вонредни ситуации на Северна Осетија соопшти дека преминот преку единствениот контролен пункт на границата со Грузија „Горни Ларс“ е затворен до понатамошно известување.

Loading...

„Од 2 февруари во 19 часот и 15 минути е забрането движење на секаков вид возила на делницата помеѓу градот Владикавказ и населбата Ларс во правец на излез од Руската Федерација“, се наведува во соопштението.

Министерството ја образложи одлуката со влошувањето на временските услови во Грузија. Во овој поглед, наводно е невозможно да се обезбеди безбедност на автомобилскиот сообраќај.

Министерството за вонредни ситуации се повика и на препораките на грузиската гранична полиција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лајен: Профитот од замрзнатите руски средства за купување воена опрема за Украина

По најавата за „делумна мобилизација“ во Русија, контролниот пункт „Горен Ларс“ стана најпопуларна излезна точка од земјата.

Грузиските власти објавија дека 80.000 Руси ја преминале границата само во првите две недели од 21 септември.

Околу 5.000 автомобили се натрупаа во сообраќаен метеж на патот до контролниот пункт, а луѓето чекаа со денови со малку или без храна и вода.

Некои продаваа и автомобили, велат очевидци.

Loading...

Како резултат на тоа, во близина на контролниот пункт беше поставена мобилна воена регистрација и канцеларија.

Уште порано, ФСБ донесе оклопен транспортер таму со армијата „во случај на обид за пробивање на границата“.

Неодамна јавноста ја загрижи веста дека властите се подготвуваат да забранат слободно минување на руската граница со автомобил.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија осуди Украинец на 11 и пол години затвор за шпионажа

После тоа, шефот на Комитетот за транспорт на Државната дума, Евгениј Москвичов, рече дека обврската за резервирање на датумот и времето на поаѓање ќе влијае само на товарните превозници, а не на обичните возачи.

Тој исто така истакна дека системот нема да работи на целата граница, туку само „на оние точки каде што има проблеми“. Меѓу нив пунктот го именуваше „Горњи Ларс“.

Подоцна, амандманот исчезна од базата на податоци на Државната дума, пренесува Независне новине.