Русија и САД во борба за влијание во Африка

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен тргна на турнеја низ Африка, во обид на САД да се спротивстават на руското влијание на тој континент, каде што големите сили повторно, како во Студената војна, се натпреваруваат за да добијат поддршка за нивните позиции во врска со војната во Украина, пренесува Радио Слодна Европа пишуваат светските медиуми.

Loading...

Блинкен пристигна во Јужна Африка на 7 август, додека Вашингтон ги засилува дипломатските активности за да се спротивстави на руското влијание на континентот, според агенцијата Франс прес.

Американскиот државен секретар дојде во Африка, бидејќи на крајот на минатиот месец рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров беше во Република Конго, Египет, Етиопија и Уганда.

Покрај Лавров, минатиот месец во Африка беше и францускиот претседател Емануел Макрон, кој ги посети Бенин, Камерун и Гвинеја Бисао.

Посетата на Блинкен, по Лавров и Макрон, „во суштина покажува дека Африка влегува во фаза каде што има уште една рунда на конкуренција на големи сили за континентот“, рече Фонте Акум, шеф на тинк-тенк Институтот за безбедносни студии со седиште во Преторија.

По Јужна Африка, Блинкен патува во Демократска Република Конго, со цел да ја зајакне поддршката за најголемата земја во субсахарска Африка, додека се обидува да ја сврти страницата по децении конфликт.

Тој потоа ќе ја посети Руанда, која има затегнати односи со ДР Конго поради обвинувањата дека ја поддржува бунтовничката група М23 на истокот на земјата.

Посетите на рускиот, францускиот и американскиот лидер на Африка, со цел да се побара поддршка за нивните позиции за прашањето за Украина, според некои проценки, претставува најинтензивна конкуренција за влијание на тој континент од Студената војна, посочува АП.

Loading...

Шефот на американската агенција за меѓународен развој, Саманта Пауер и американската амбасадорка во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд, минатиот месец беа и во африканските земји.

„Како да се одвива нова студена војна во Африка, каде ривалските страни се обидуваат да стекнат влијание“, рече Вилијам Гумеде, директор на фондацијата „Демократија работи“, која промовира добро владеење.

Влијанието на Москва во Африка беше видливо во март за време на гласањето во ОН за осуда на руската инвазија на Украина. Додека 28 африкански земји гласаа за резолуцијата, 25 или беа воздржани или воопшто не гласаа.

Лавров беше топло примен во Уганда од претседателот Јовери Мусевени, кој со години е сојузник на САД, но одби да ја критикува Русија за нејзината инвазија на Украина.

Дури и по избувнувањето на војната, Мусевени сугерираше дека може да се разберат постапките на рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи Украина е во сферата на влијание на Русија.

Шефот на руската дипломатија ја изрази својата поддршка за реформата на Советот за безбедност на ОН, со цел на африканските земји да им се дадат постојани места и поголемо влијание во тоа тело на светската организација.

Русија, според АП, се обидува да го придобие африканското јавно мислење и преку својата државна телевизиска мрежа РТ, која најави дека ќе отвори ново биро во Јоханесбург.

Една од многуте причини зошто некои африкански земји не зазедоа став за војната во Украина е историскиот однос на континентот со поранешниот Советски Сојуз, кој дипломатски, финансиски и воено поддржа неколку движења за независност во Африка против европските колонијални господари, посочува France24.

Loading...

Сега Москва во Африка, покрај меката моќ, која вклучува употреба на социјални мрежи и официјални медиуми за ширење антизападна и антидемократска пропаганда, има и тврда моќ во форма на Вагнер групата, паравоена организација со очигледни врски до Москва, која е присутна во многу африкански земји, вклучително и Централноафриканската Република, Судан и Мали, истакна француската телевизија.

Предизвикот со кој се соочува Блинкен, заедно со другите западни сили, според France24, е тоа што многу африкански земји едноставно не сакаат да се вклучат во она што изгледа како нова студена војна меѓу САД и Русија, ниту пак сакаат да преземат дефинитивна став.

Теодор Марфи, директор на Африканската програма при Европскиот совет за надворешни односи, неодамна изјави дека Западот направил стратешка грешка со тоа што „замолил африканските земји да изберат страна наместо Украина“, бидејќи и дозволува на Русија да заземе антиколонијален став додека истовремено испраќање неофицијална воена поддршка и има силни економски врски со тој континент.

Стекнувањето влијание во Африка нема да биде лесна задача за шефот на американската дипломатија, оценува Волстрит журнал.

Јужна Африка досега внимателно избегнуваше да заземе страна во конфликтот во Украина и аналитичарите велат дека ставот на Преторија веројатно нема да се промени.

Руската инвазија го забрза поскапувањето на храната што особено им се закани на африканските земји, од кои повеќето увезуваат прехранбени производи, пишува американскиот весник, додавајќи дека високите трошоци за гориво и храна, заедно со сушата, конфликтите и економските нарушувања од пандемијата на коронавирус, ја влошуваат сиромаштијата и немирите, доведувајќи милиони на работ на гладување.

Африканската унија, исто така, им се пожали на европските лидери дека плаќањето за руска храна стана потешко откако повеќето големи руски банки беа отстранети од платниот систем Свифт.

Зборувајќи со високи африкански претставници минатиот месец, американскиот амбасадор во ОН Томас-Гринфилд постојано ја обвинуваше Русија за кризата со храна.

Loading...

Од друга страна, рускиот министер за надворешни работи Лавров ги обвини Европа и САД за високите цени на храната.

Владите во Африка, според Волстрит журнал, најверојатно ќе бараат повеќе детали за инфраструктурниот фонд од 600 милијарди долари што го објавија САД и сојузниците на самитот на Групата седум напредни економии во јуни, што треба да биде ривал на кинеската иницијатива „Појас и пат“.