Русија го предупреди Западот: Ако испратите тенкови, украинскиот народ ќе плати за тоа

Сподели со своите пријатели

Кремљ испрати предупредување до Западот поради најавите за испраќање тенкови во Украина.

Loading...

Се повеќе има индиции дека тенковите Леопард 2 од германско производство ќе бидат префрлени во Киев.

Запрашан за ова прашање на утринскиот дневен брифинг, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека поделбите во Европа околу тоа дали да се испратат тенкови покажуваат дека во НАТО има растечка „нервоза“.

„Но, се разбира, сите земји кои учествуваат, директно или индиректно, во транспортот на оружје во Украина и подигнувањето на нејзиното технолошко ниво сносат одговорност (за продолжување на конфликтот)“, рече тој.

„Но, јасно е дека на крајот украинскиот народ ќе ја плати цената за сета оваа псевдо-поддршка“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер бара да се забрани на руските службеници да одат во странство на одмор

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.