Русија го гранатира источниот фронт, воените цели се менуваат

Сподели со своите пријатели

Руските сили ја гранатираа целата линија на фронтот во регионот Доњецк во источна Украина, соопштија украинските власти, како дел од, како што изгледаше намалената амбиција на Кремљ да обезбеди само поголем дел од земјата за која тврди дека му припаѓа.

Loading...

Најжестоките борби се водат во близина на градовите Бахмут и Авдиивка, рече регионалниот гувернер Павло Кириленко во телевизиско интервју.

– Петмина цивили загинаа, а двајца се ранети во деловите на Доњецк под украинска контрола во текот на претходниот ден – рече тој, пренесува Ројтерс.

„Целата линија на фронтот е гранатирана“, рече тој, додавајќи дека руските трупи исто така се обидуваат да напредуваат во близина на Лиман, кој украинските сили го вратија минатиот месец, еден од серијата неуспеси што Русија ги претрпе по инвазијата на Украина во февруари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Вагнер станаа „херои и најискусните војници во светот“?

Во Бахмут и други делови на регионот Доњецк што граничи со провинцијата Луганск, украинските сили одговорија со оган од ракетни фрлачи, изјави сведок на Ројтерс.

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател, во видео најава рече дека Русите ги интензивирале напорите во Доњецк и Луганск.

– Тие сега се во многу активна фаза на обиди да спроведат офанзивни операции. Не напредуваме никаде, туку се браниме, уништуваме пешадија и опрема на непријателот каде и да се обиде да напредува – рече тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...