Русија ги повикува своите граѓани да не патуваат со автомобили во ЕУ

Сподели со своите пријатели

Руската амбасада во Хелсинки ги повика граѓаните да не користат автомобили со руски регистарски таблички при посета на Финска, наведувајќи ги санкциите на ЕУ кои дозволуваат запленување на лични возила.

Loading...

„Имајќи ги предвид потенцијалните ризици, им препорачуваме на руските граѓани да избегнуваат да патуваат во Финска со автомобили со руски регистарски таблички“, се вели во соопштението на амбасадата на својата веб-страница во неделата.

Соопштението дојде откако Европската комисија потврди дека на Русите им е забрането да превезуваат какви било возила преку границите на блокот, дури и за лична употреба или краткорочни туристички патувања.

Во понеделникот, руската амбасада во Берлин ги предупреди граѓаните да не патуваат во Германија, наведувајќи го „конфискацијата“ на автомобилите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Москва постојано ги осудуваше санкциите како „незаконски“, изедначувајќи го одземањето на руски имот и имот со „кражба“ и вети одмазднички мерки.