Русија доби ирански дронови за војната во Украина

Сподели со своите пријатели

Иранските борбени дронови кои пристигнаа во Русија овој месец би можеле да обезбедат значителна поддршка на руските сили во Украина, особено во спротивставувањето на напредното оружје што Киев го доби од Запад, како што е американскиот ХИМАРС.

Loading...

Сепак, со оглед на техничките проблеми забележани при првите тестови во Русија, останува прашањето колку тоа ќе ја промени ситуацијата на украинскиот фронт, пишуваат светските медиуми.

Американските власти во вторникот, на 30 август, рекоа дека Иран и го испорача првиот контингент од своите борбени беспилотни летала во Русија, истакнува Волстрит журнал.

Официјални лица од администрацијата на Џо Бајден рекоа дека руски товарни авиони прелетале најмалку два вида ирански беспилотни летала во Русија кои САД очекуваат да ги користат руските сили во Украина за ракетни напади, надзор и електронско војување.

САД очекуваат Техеран да и испорача стотици беспилотни летала на Русија додека Москва се обидува да се совпадне со приливот на воена поддршка што Вашингтон и неговите сојузници ја даваат на Киев.

Испораката на ирански беспилотни летала во Русија ја истакнува позицијата на Иран како еден од важните добавувачи на дронови во светот, но и, како што оценува американскиот весник, колку се важни беспилотните летала на бојното поле во Украина.

Беспилотните летала од турско производство веќе беа пофалени од украинскиот народ бидејќи се покажаа како суштински во одбраната на таа земја.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги опиша медиумските извештаи за беспилотните летала како „информативни напади“.

Loading...

„Што се однесува до нашите односи со Иран, како што знаете, тие се развиваат динамично“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Русија уби цивили за кои сега тврди дека се нејзини граѓани

Иран испорача два вида беспилотни летала во Русија, соопштија американските власти.

Станува збор за леталата „Мохаџер-6“ кои можат да носат четири проектили со прецизно наведување и два модели на беспилотни летала „Шахед“ кои можат да носат и проектили, но и да останат во воздух долго време.

„Русите не се задоволни“

Испораката на ирански беспилотни летала го нагласува продлабочувањето на врските меѓу Москва и Техеран, но во исто време ги истакнува проблемите на Русија во снабдувањето на нејзината преоптоварена армија, оценува „Вашингтон пост“ и истакнува дека оружјето може да обезбеди значителна поддршка на руските воени напори во Украина.

Сепак, испораката на беспилотните летала е нарушена со технички проблеми, рекоа американските и сојузничките безбедносни претставници, наведувајќи дека иранските беспилотни летала претрпеле бројни дефекти при првите тестови извршени од Русите.

„Русите не се среќни“, рече функционерот, кој зборуваше под услов да не биде именуван и да не се открива неговата националност поради чувствителни разузнавачки информации.

Пристигнувањето на ирански беспилотни летала може да помогне да се пополнат дупките во руската кампања во Украина, оценува весникот.

Русија има 1.500 до 2.000 дронови за набљудување, но релативно малку офанзивни беспилотни летала кои можат прецизно да ангажираат цели длабоко во непријателската територија.

Loading...

Спротивно на тоа, Украина гаѓаше руски оклопни возила, камиони и артилерија со беспилотни летала од турско производство.

Техеран ја снабдува Русија со своите врвни беспилотни летала Шахед-129, Шахед-191 и Мохаџер-6. Сепак, аналитичарите забележуваат дека иако иранските беспилотни летала се користеле во конфликти на Блискиот Исток, постојат прашања за тоа колку добро се тестирани против напредните електронски заглавувања и противвоздушни системи како оние што се користат во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што го чека сега југоистокот на Украина по руското анектирање?

Војната во Украина, посочува Вашингтон пост на проценките на експертите, го откри неуспехот на Русија да развие борбени беспилотни летала, такви какви што САД користат повеќе од две децении.

Иако Москва се обидува да го забрза домашното производство на такво оружје, сега е попречена од западните санкции кои го запреа нејзиниот увоз на чипови неопходни за производство на беспилотни летала.

Против ХИМАРС

Пристигнувањето на ирански беспилотни летала, кои можат да се користат и за надзор, би можело да има значително влијание на бојното поле во Украина, наведува Си-Ен-Ен.

Русија, според американската телевизија, се обидува да го ограничи влијанието на напредните повеќецевни ракетни лансери HIMARS што САД и нивните сојузници ги испратија во Украина.

Лансерите ХИМАРС, со дострел од околу 80 километри, и овозможија на Украина да нападне цели зад руските линии на фронтот.

Сепак, истакнува Си-Ен-Ен, бидејќи американските разузнавачи веруваат дека многу од беспилотните летала што Русија ги купи од Иран веќе доживеале бројни дефекти, не е јасно колку тие би можеле да ја променат ситуацијата на теренот.

Loading...

Пионер во технологијата на беспилотни летала

Иран ги испрати првите беспилотни летала во Русија овој месец како дел од поширокиот договор со кој ќе бидат испорачани стотици беспилотни летала, изјавија иранскиот владин советник и двајца претставници на американската администрација кои сакаа да останат анонимни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе санкции за службеници од анексираните региони

Според The ​​New York Times, Иран официјално објави дека нема да обезбеди воена опрема на ниту една страна во конфликтот, но потврди дека договорот за беспилотни летала со Москва е дел од воениот договор постигнат пред почетокот на руската инвазија на Украина.

Воениот договор на Иран со Русија е дел од пошироката стратегија на Техеран да се сврти кон формирање стратешко економско партнерство со Кина и безбедносно партнерство со Русија, истакнува Њујорк тајмс, додавајќи дека, од друга страна, Русија нашла сојузник во Иран што ќе му помогне да избегне санкции.што му беше воведено од поголемиот дел од светот поради нападот на Украина.

Иран е пионер во технологијата на беспилотни летала, со најмалку четири децении искуство во нивниот развој и производство, пишува весникот, истакнувајќи дека Техеран снабдува воени групи и милиции во Јемен, Ирак, Сирија, Либан и Газа.

Официјални лица во Израел, САД и некои сунитски арапски земји, како што е Саудиска Арабија, рекоа дека се повеќе загрижени дека напредната иранска технологија за беспилотни летала може да го дестабилизира регионот и да ги зајакне групите поддржани од Иран.

Иран, исто така, ја зголемува продажбата на своите беспилотни летала во земји далеку надвор од регионот, бидејќи се обидува да добие основа на глобалниот пазар на дронови – ги продаде на Етиопија, Судан и Венецуела, а во мај отвори заедничка фабрика за дронови во таа земја со Таџикистан.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.