Русија: Ако САД испратат тенкови, тоа е очигледна провокација

Сподели со своите пријатели

Евентуалното испорака на борбени тенкови од Вашингтон на Украина ќе биде „уште една бесрамна провокација“ против Русија, изјави во средата рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов.

Loading...

„Очигледно е дека Вашингтон намерно се обидува да ни нанесе стратешки пораз“, рече Антонов во забелешките објавени на апликацијата за пораки Телеграм на амбасадата.

„Ако САД решат да испорачаат тенкови, тогаш оправдувањето на таков чекор со аргументи за „одбранбено оружје“ дефинитивно нема да успее. Тоа би било уште една очигледна провокација против Руската Федерација“.

Се очекува САД денеска да објават дека ќе испратат тешки тенкови во Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лајен и Борел пристигнаа во Киев на самитот Украина - ЕУ