Режимот на Путин пука, Кремљ доби писмо: „Укинете ја мобилизацијата веднаш!“

Сподели со своите пријатели

Поради неуспехот на бојното поле, некои команданти вршат дополнителен притисок врз Владимир Путин да ја откаже делумната мобилизација на граѓаните што започна во септември.

Loading...

Путин добил и писмо од официјални лица во Република Карелија, северозападниот регион на Русија што граничи со Финска.

Во тоа писмо, функционерите го повикуваат Путин да донесе декрет со кој ќе ѝ забрани на армијата да продолжи да се мобилизира, а причината е лошото влијание што таа го има врз граѓаните.

Тоа писмо го потпишала Емилија Салбунова, пишува Њузвик, службеник на Законодавното собрание на Корелија, а го потпишале и други лидери.

„Овој факт влијае на психолошката состојба на општеството, тој е извор на вознемиреност и зголемена вознемиреност во руските семејства и работни групи, а многу луѓе имаат здравствени проблеми. Апликациите мора да бидат поддржани со декрет“, напиша таа во објавата на Телеграм, каде што беше објавено и писмото.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија воведе санкции за руски полковник

Таа напиша и дека изјавите и говорите на воените претставници, кои тврдат дека мобилизацијата е завршена, „не се нормативни акти, поради што немаат правна сила“.

Ова писмо го коментираше и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој на конференцијата рече дека неговата канцеларија „сѐ уште не го видела писмото“.

Освен делумната мобилизација на дополнителни 300.000 војници во септември, Генералштабот на украинската армија во понеделникот објави дека Путин „подготвува нова тајна мобилизација“.

Loading...

Притисокот врз Кремљ доаѓа од сите страни – освен од официјалните лица во Корелија, поранешниот член на Думата и поддржувач на Кремљ, Жар Прилиепин, за време на неодамнешното гостување на руската државна телевизија призна дека „Москва очигледно не е подготвена да започне каква било офанзива“, додека поранешниот Американскиот амбасадор во Русија, Мајкл Мекфол изјави дека „режимот на Путин пука додека руските елити се во паника поради војната“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи светската доминација

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.