Рекордна година за американскиот Боинг

Сподели со своите пријатели

Американскиот производител на авиони, компанијата Боинг објави дека само во декември минатата година добила рекорден број од над 200 нарачки за патнички авиони и ја заврши 2022 година со најдобар деловен резултат во последните четири години.

Loading...

Овој успех дојде по периодот на криза предизвикана од две фатални авионски несреќи на патнички авиони Боинг 737-Макс и пандемијата на коронавирусот што ја задуши глобалната побарувачка за нови патнички авиони, пренесува АП.

Најголем поттик за бизнисот на Боинг дојде од американската авиокомпанија Јунајтед ерлајнс, која нарача авиони Боинг 737 Макс и Боинг 787 за своите меѓународни линии.

Значајни нарачки за 40 млазни патнички авиони Боинг направила Банката на Кина Авијација, објави Боинг.

„Боинг“ пријавил вкупно 774 нарачки за целата 2022 година, што е за 479 повеќе отколку во 2021 година и закрепнување од лошата 2020 година, кога компанијата загуби 471 нарачки повеќе отколку што беше потребно.

Компанијата соопшти дека испорачала 69 авиони во декември, вклучително и 53 модели 737 Max, и испорачала вкупно 480 патнички авиони во 2022 година.

Испораките се важен извор на готовина, бидејќи клиентите обично плаќаат голем дел од цената на договорот за време на испораката.