04.02.2019 11:40

РЕЦЕПТ: Печен компир со сирење


Компирот се подготвува на разни начини, но овој веројатно го немате се уште пробано, а делува вкусно.

Состојки:

loading...

Четири поголеми компири

Еден кромид

Сол и бибер по укус

Три лажици путер

Три лажици брашно

Половина лажица сол

Две шолји млеко

Шолја и половина рендано сирење

loading...

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени и подмачкајте ја тавата. Во меѓувреме, компирот исечете го на кругови и половина наредете по тавата. Одозгора додадете го изечканиот кромид, па втората половина од компирите. Посолете и додајте малку бибер по вкус.

Во тава со средна големите растопете путер на огин со средна јачина. Сипете брашно и сол и констатно мешајте една минута. Додадете млеко и мешајте додека сместа на се соедини, а потоа додадете сирење и мешајте од 30 до 60 секунди. Оваа смеса додадете ја врз компирите и затворете ја тавата со алуминиумска фолија.

Во загреана рерна печете околу час и половина.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments