Реакторите на нуклеарката Запорожје исклучени од електричната мрежа

Сподели со своите пријатели

Сите шест реактори на нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина сѐ уште се исклучени од електричната мрежа на земјата, соопшти државната енергетска компанија Енергоатом.

Loading...

Енергоатом објави дека во моментов нема технички и безбедносни проблеми во електраната, еден ден откако пожарот во близина предизвикан од гранатирање ја исклучи од мрежата.

Украинската компанија соопшти дека струјата за потребите на електраната во моментов се испраќа преку линии од украинскиот електроенергетски систем и дека се работи на обновување на приклучоците на двата активни реактори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западните престолнини го подигнуваат нивото на „нуклеарна будност“

Во говорот доцна во четвртокот, украинскиот претседател Володимир Зеленски го обвини руското гранатирање за исклучувањето, велејќи дека Москва „ги става Украинците и сите Европејци на чекор од катастрофата со радијација“.

Официјални лица назначени од Русија во окупираниот регион Запорожје ги обвинија украинските вооружени сили за пожарот.

Нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, и снабдувала на Украина со 20 отсто од вкупната електрична енергија пред војната.

Руската војска го освои на почетокот на март, но таму сè уште работат украински инженери.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Русија ќе има големи проблеми со мобилизацијата“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...