Растот на случаите на ковид во Кина ги урна цените на нафтата

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата паднаа денеска бидејќи обновувањето на ковид-19 во Кина ги намали надежите за закрепнување на побарувачката за гориво во втората по големина светска економија, која е и најголемиот глобален увозник на „црното злато“.

Loading...

Европската нафта „брент“ за испорака во февруари поевтини за 26 центи, или 0,3 отсто, на 83 долари за барел на азиското тргување до 04:30 часот по средноевропско време; пренесува Ројтерс.

Американската нафта WTI исто така поевтини за 26 центи, или 0,3 отсто, на 78,70 долари за барел.

Обемот на најновата епидемија и сомнежите за официјалните бројки на Кина за бројот на нови инфекции поттикнаа некои земји да воведат нови правила за патување за кинеските посетители, додека Кина почна да го укинува најстрогиот режим на заклучување и тестирање во светот за Ковид.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциско: Геј луѓето се Божји деца

Нафтените пазари се исто така под притисок на очекувањата за уште едно зголемување на каматните стапки во САД, како дел од напорите на Федералните резерви да го ограничи растот на цените.

Залихите на сурова нафта во САД паднаа за околу 1,3 милиони барели во неделата што заврши на 23 декември, што е помалку од очекуваното, покажуваат пазарните извори кои се повикуваат на податоци од Американскиот институт за нафта. Аналитичарите предвидуваа пад на залихите од 1,5 милиони барели.

На надолниот тренд на цените влијаеше и најавата на ТЦ Енерџи, операторот на гасоводот Кистоун, дека работи на рестартирање на дел од гасоводот кој беше исклучен месецов поради истекување, што значи зголемување на испораките. на пазарот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Западот ќе „плати“ за затворање на конзулатите

Арктичката зима во САД исфрли некои нафтени рафинерии офлајн. Рафинериите бараат да ја засилат работата, а дел од закрепнувањето во рафинирањето се очекува да продолжи до јануари.

Loading...

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.