Расте притисокот врз Бајден да го нападне Иран

Сподели со своите пријатели

Убиството на тројца американски војници и ранувањето на десетици други го зголемува политичкиот притисок врз претседателот Џо Бајден директно да го нападне Иран, што тој досега се двоумеше да го направи поради страв да не предизвика поширока војна.

Loading...

Опциите за одговор на Бајден може да се движат од таргетирање на иранските сили надвор, па дури и внатре во Иран, или повнимателен одмазднички напад исклучиво против одговорните милитанти поддржани од Иран, велат експертите.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас во октомври, американските сили на Блискиот Исток беа нападнати повеќе од 150 пати од силите поддржани од Иран во Ирак, Сирија, Јордан и долж брегот на Јемен.

Но, до вчерашниот напад на оддалечената база Тауер 22, во близина на североисточната граница на Јордан со Сирија, ниту еден американски војник не беше убиен или ранет во нападите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите

Тоа му даде политички простор на Бајден за американска одмазда, нанесувајќи им штета на силите поддржани од Иран без ризик од целосна војна со Техеран.

Бајден рече дека САД ќе одговорат, но не даде дополнителни детали.

Републиканците го обвинија Бајден дека дозволува американски војници да станат мети, чекајќи го денот кога беспилотно летало или проектил ќе ја избегне воздушната одбрана.

Тие велат дека тоа се случило во неделата, кога рано изутрината во близина на касарната на базата удрил еднонасочен јуриш.

Loading...

Тие велат дека Бајден мора да го нападне Иран како одговор.

„Тој ги остави нашите војници како мети“

„Тој ги остави нашите војници како цели“, рече републиканскиот американски сенатор Том Котон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден: Израел е подготвен да ги запре борбените операции за време на Рамазан под еден услов

„Единствениот одговор на овие напади мора да биде разорна воена одмазда против иранските терористички сили, и во Иран и на целиот Блиски Исток“, додаде тој.

Републиканскиот претседател на Комитетот за воен надзор на Претставничкиот дом на САД, претставникот Мајк Роџерс, исто така повика на акција против Техеран.

„Одамна е минато време претседателот Бајден конечно да бара одговорност од терористичкиот ирански режим и нивните екстремистички полномошници за нападите што тие ги извршија“, рече Роџерс.

Поранешниот претседател Доналд Трамп, кој се надева дека ќе се соочи со Бајден на овогодинешните претседателски избори, го опиша нападот како „резултат на слабоста и предавањето на Џо Бајден“.

„Војната излегува од контрола“

Администрацијата на Бајден рече дека работи напорно за да ги заштити американските војници ширум светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Коверт со неидентификуван прав испратен во домот на синот Трамп

Демократската републиканка Барбара Ли отворено изрази загриженост дека стратегијата на Бајден да го ограничи конфликтот меѓу Израел и Хамас во Газа пропаѓа.

Loading...

„Како што гледаме сега, војната излегува од контрола. Започнува регионална војна, а за жал, САД и нашите војници се загрозени“, рече Ли, повикувајќи повторно на прекин на огнот во израелско-палестинската војна.

Иранската мисија во Обединетите нации објави дека Техеран не бил вклучен во нападот со беспилотно летало во кој загинаа тројца припадници на американската војска во североисточниот дел на Јордан, во близина на сириската граница.

Во соопштението за печатот, објавено од државната новинска агенција ИРНА, мисијата вели дека Иран нема никаква врска со нападот на американската база.

Тие исто така додаваат дека „постои конфликт меѓу американските сили и групите на отпорот во регионот, кои возвраќаат на нападите“.