Расте бројот на загинати во Тајван по силниот земјотрес

Сподели со своите пријатели

Тајван во средата беше погоден од земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала, најсилниот во последните 25 години, потресувајќи згради и активирајќи предупредување за цунами за островите во јужна Јапонија и Филипините.

Loading...

Телевизиските станици емитуваа снимки од згради како се нишаат во ретко населениот источен град Хуалиен, во близина на епицентарот на земјотресот.

Локалните медиуми јавуваат дека во зградите има луѓе заробени, а тајванската влада објави дека во земјотресот животот го загубиле најмалку седум лица, а стотици се повредени.

Земјотресот, кој предизвика прекин на електричната енергија во главниот град Тајпеј, се случи во 7:58 часот по локално време на длабочина од 15,5 километри од јужниот брег на Тајван, соопшти државната сеизмолошка служба.